HGS (Hızlı Geçiş Sistemi)

​HGS Yükleme, HGS Sorgulama ve HGS Borç Ödeme işlemlerinizi Maximum Mobil ve İşCep ile gerçekleştirebilir, otomatik ödeme talimatı vererek ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


​​​

HGS Nedir?


HGS (Hızlı Geçiş Sistemi), ülke genelindeki tüm ücretli yol, tünel, köprü ve HGS sistemine kayıtlı otopark/milli park vb. geçiş noktalarının  kullanımında geçiş ücreti bedelinin gişelerde bekleme yapılması gerekmeksizin tahsil edilmesini sağlayan ödeme sistemidir. 

HGS Yükleme Nasıl Yapılır?


HGS bakiye yüklemesi için alternatif kanallar bulunmaktadır. Anlaşmalı bankaların şubeleri ile internet siteleri ve mobil uygulamaları bakiye yükleme kanalları arasında yer almaktadır. Bankamız üzerinden satın almış olduğunuz HGS etiket/kartları için bankamız İnternet Şubesi, İşCep ve Maximum Mobil olmak üzere tüm kanallarımızdan ve  bankamız şubeleri aracılığıyla  İş Bankası kredi kartınız ya da nakit çekime açık ek hesap limiti bulunan vadesiz TL hesabınız ile bakiye yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz. 

HGS Yükleme Kanalları Nelerdir?


HGS bakiye yüklemesinin yapılabildiği kanallar HGS’nin temin edildiği kurumun kanallarıdır. Bu bağlamda anlaşmalı finansal kuruluş şubeleri ile online kanalları, GSM Operatörleri ve HGS uygulaması bulunan otoyol girişlerinde bulunan işyerleri, HGS bakiye yükleme için kullanılabilecek başlıca kanallardır. 

Maximum ile HGS Yükleme & Sorgulama


Maximum Mobil üzerinde “HGS İşlemleri” sayfasında İş Bankası’ndan temin edilmiş HGS’niz için bakiye yükleme işlemlerini gerçekleştirebilir veya mevcut otomatik yükleme limit/tutarlarınızı güncelleyebilirsiniz. Yine HGS İşlemleri sayfasında bakiyesini sorgulamak istediğiniz HGS Etiketini seçerek ve yükleme sayfasına ilerleyerek mevcut HGS bakiyenizi sorgulayabilirsiniz.

İşçep ile HGS Yükleme & Sorgulama


İş Bankası’ndan temin edilmiş HGS ürünleri için İşCep​ uygulamamız üzerinde Ödemeler menüsü içerisinde HGS alt menüsünü seçerek yükleme&sorgulama yapmak istediğiniz HGS etiketini seçerek ilgili sayfada HGS bakiye yükleme ekranında mevcut bakiyenizi görüntüleyebilir ve bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

​E-devlet ile HGS Yükleme


E-devlet üzerinde Kurumlar sayfasında PTT alt sayfası üzerinde HGS Bakiye Yükleme hizmetini kullanarak PTT’den temin edilmiş HGS’niz için bakiye yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

PTT ile HGS Yükleme


PTT Şubeleri ile ilgili kuruluşun online kanalları üzerinden PTT’den temin edilmiş HGS’niz için bakiye yükleme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Maximum ile Asgari HGS Yükleme Tutarı Nedir?


Asgari HGS Bakiye Yükleme Tutarı, ilgili HGS’nin sınıfına göre değişmekle birlikte 1-2-3-4-5. Sınıf  HGS etiketiniz/kartınız için Asgari 100TL, Azami 1.500TL; 6.Sınıf  HGS etiketiniz/kartınız için asgari 50TL, azami 1.500TL tutarında talimat dışı yükleme gerçekleştirebilirsiniz.

HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?


HGS bakiyenizi HGS etiketinizi temin etmiş olduğunuz ilgili kuruluşun internet sitesi ve uygulamaları üzerinde HGS sayfalarından ya da e-devlet üzerinde Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama sorgulayabilirsiniz.

HGS Borç Ödeme Nasıl Yapılır?


HGS ürününüzde yeterli bakiye olmaması veya HGS etiket/kartının geçiş esnasında herhangi bir teknik aksaklık sebebiyle okunmaması gibi durumlarda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün ya da geçiş yapılan otoyolun internet sitesinden herhangi bir geçiş ihlali olup olmadığı sorgulanabilir. Geçiş ihlali bulunuyorsa ceza bedeli ödememek için HGS’nize en az geçiş bedeli kadar bakiye yüklemeli, HGS’niz bulunmuyorsa 15 gün içerisinde HGS başvurusu yaparak HGS aboneliği edinmeniz gerekmektedir.

HGS Başvuru Nasıl Yapılır?


1-2-3-4-5-6. sınıf olmak üzere tüm sınıflardaki HGS etiketi/kartı için Şubelerimizden, İşCep’ten ve İnternet Şubemizden başvuru yapabilirsiniz. 

HGS Etiketi Nasıl Alınır?


1-2-3-4-5-6. sınıf olmak üzere tüm sınıflardaki HGS etiketi/kartı Şubelerimizden, İşCep’ten ve İnternet Şubemizden satın alınabilir.  Şube dışı online kanallarımızdan başvurulan ve satın alınan HGS ürünleriniz anlaşmalı olduğumuz kurye hizmeti aracılığıyla adresinize ücretsiz olarak teslim edilecektir.

HGS Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


HGS nereden alınır?

Anlaşmalı finansal kuruluşlar ve bu kuruluşların şubeleri ile online kanalları,  karayolları giriş-çıkış alanlarında yer alan satış kanalları HGS temin edilebilecek alternatif kanallardır. 

Maximum Kredi Kartları ile HGS Yükleme yapılır mı?

Maximum Kredi Kartları da dahil olmak üzere İş Bankası kredi kartınız ya da nakit çekime açık ek hesap limiti bulunan vadesiz TL hesabınız vasıtası ile HGS bakiye yüklemesi gerçekleştirebilirsiniz.

HGS otomatik yükleme talimatı ile nasıl ödeyebilirim?

HGS ürünü için başvuru ve satın alma aşamasında otomatik yükleme tutarı ve limiti için talimat verilmesi, geçiş ihlallerini ve kullanıcılara yönelik ceza bedeli oluşmasını engellemek amacıyla zorunlu kılınmıştır. HGS etiketinizin/kartınızın sınıfına göre farklılaşan asgari ve azami otomatik yükleme tutarları aralığında yer alması koşuluyla belirlediğiniz otomatik yükleme tutar/limitleri ile otomatik yükleme talimatı verebilirsiniz. 

HGS ceza sorgulama ve geçiş ihlali sorgulama nasıl yapılır?

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından ya da geçiş yapılan otoyolun internet sayfasından  geçiş ihlali ve ceza durumu için sorgulama yapılabilir.

HGS borcu ödeme işlemini 15 gün içinde yapılmazsa ne olur?

HGS uygulaması bulunan geçiş noktalarından HGS sahipliğiniz olmadan veya HGS bakiyeniz geçiş ücretini karşılamaya yetersiz durumdayken geçiş yapıldığında geçiş ihlali gerçekleştirilmiş olur. 15 gün içinde  HGS aboneliği edinmemeniz veya HGS’nize geçiş ücretini karşılayacak bakiye yüklememeniz durumunda, 15 günün sonunda geçiş ücretinin 4 katı cezalı geçiş ücreti ödemeniz gerekmektedir.

HGS nasıl takılır?

HGS etiketinizi aracınızın ön camına yapıştırarak yerleştirmeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken husus, HGS etiketinin sağlıklı bir şekilde yapışması ve sabit kalması için cam üzerinde yapıştırılacak bölgenin temizlenmiş ve kuru olması gerekmesidir.

HGS etiketi ya da kartı ücreti ne kadar?

Bankamız nezdinde güncel HGS etiket ücreti 175 TL, HGS Kart ücreti ise 325 TL’dir.

HGS nasıl iptal edilir?

HGS etiketleri HGS’nin temin edildiği kurumun kanalları üzerinden iptal edilebilmektedir. Bankamız nezdinde sahip olan HGS ürünleri için Şubelerimiz, çağrı merkezimiz ve İşCep ile İnternet Şube olmak üzere bankamız kanallarından iptal başvurusu iletilerek iptal edilebilir. HGS ürünü iptallerinde satın alma aşamasında verilen ürün ücreti iade edilmez.

HGS bakiyenin iadesini alınabilir mi?

Mevcutta kullanmakta olduğunuz HGS etiketi/kartı bakiyesinin iade edilmesi, HGS iptal edilmeden mümkün değildir.

HGS iptal edilirse kalan bakiye iade edilir mi?

HGS’nizin iptali durumunda, kalan bakiyeniz iptal tarihinden itibaren 30 gün sonra HGS’niz kredi kartına bağlıysa kredi kartına, cari hesabınıza bağlıysa cari hesabınıza iade edilir.

HGS etiketinin çalınması, kaybolması gibi durumlarda ne yapmalıyım?

Kayıp ve çalıntı durumlarında HGS etiketi/kartının iptali için HGS ürününün temin edildiği kuruluşa iptal başvurusunda bulunulabilir.

HGS etiketimin kayıtlı olduğu bilgiler değişti ne yapmalıyım?

Bankamız nezdinde online kanallarımız ve Şubelerimiz aracılığıyla;
-Araç Plakası,
-Yüklemenin gerçekleştiği kredi kartı ve cari hesap,
-Alım sürecinde kullanılan ve HGS bilgilerinde kayıtlı bulunan 1. E-posta adresi ve 1. GSM numarası hariç 2. E-posta adresi ve 2. GSM numarası,
-Aylık hesap özeti gönderim tercihi
bilgilerinizde değişiklik yapabilirsiniz..

HGS geçişlerime ilişkin hareketlerimi nereden takip edebilirim?

Aylık yükleme ve geçiş bilgileriniz, ekstre gönderilsin” seçeneğini  “Evet” olarak seçtiyseniz Bankamızda kayıtlı e-posta adresinize ya da seçtiğiniz bir diğer e-posta adresine (2. e-posta)  aylık otomatik olarak gönderilir. Aylık yükleme ve geçiş bilgisini e-posta yolu ile almak isteyen müşterilerimizin e-posta bildirim tercihlerinin açık olması gerekmektedir. Bu tercih İş Bankası İnternet Şubesi’nde "Ayarlar”- "Bilgi Güncelleme"-"Bilgilendirme Ayarlarım" başlığı altında bulunan "E-Posta Bilgilendirme" seçeneğinden değiştirilebilmektedir. Eğer e-posta bildirim tercihiniz kapalı ise aylık yükleme ve geçiş bilgileriniz İşCep üzerinden bildirim olarak gösterilmektedir.