-

​A

Asgari Tutar

Son ödeme tarihine kadar ödemeniz gereken asgari tutarı gösterir. Bu tutar, varsa geçen dönem ödemekte geciktiğiniz borçlarınızı da içermektedir. Türkiye şubelerine ait Bireysel ve Tacir Olmayan Tüzel Kredi Kartları için %20 olarak uygulanmakta olan kredi kartı asgari ödeme oranı, 10.06.2022 tarihinden itibaren; limiti 25.000 TL’ye kadar olan kartlar için %20, limiti 25.000 TL ve üzeri olan kartlar için %40 olarak değiştirilmiştir.KKTC Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasası altında yapılan Tüzük değişikliği ile birlikte ise KKTC şubelerine ait Bireysel Kredi Kartları için ise asgari ödeme oranı %20 olarak uygulanacaktır.

C


CHIP & PIN

Chip&PIN, kredi kartı kopyalama ve kayıp/çalıntı risklerini büyük ölçüde azaltan ödeme yöntemidir. Bu yöntemde kredi kartının üzerindeki çip, kartın kopyalanma riskini azaltır. 4 rakamlı şifre (PIN) ise, kartın kaybolması veya çalınması durumunda, başkaları tarafından kullanılmasını büyük ölçüde engeller. Çipli Maximum Kart'ınızla yapacağınız tüm alışverişlerde, ödemenizi onaylatmak için şifrenizi kullanmak istiyorsanız, öncelikle şifrenizi aktif hale getirmeniz gerekmektedir.

F

Faiz Oranları

Nakit çekme ve talih oyunları işlemlerinden oluşan bakiyenin tamamına günlük olarak işlemlerin Bankamız kayıtlarına geçtiği günden itibaren hesap özetinde gösterilen Nakit Çekme Faiz Oranı üzerinden faiz uygulanmaktadır. Bankamız ve diğer bankalardan yaptığınız nakit çekme işlemleri karşılığında ayrıca nakit çekme komisyonu tahakkuk ettirilmektedir. Hesap özeti borcunun tamamını son ödeme tarihine kadar ödemeniz durumunda alışveriş borcunuza faiz tahakkuk ettirilmemektedir. Son ödeme tarihine kadar asgari tutarın üzerinde ya da asgari tutara eşit ancak toplam tutardan az ödeme yapılması durumunda; son ödeme tarihindeki kalan “hesap özeti alışveriş borcuna” hesap kesim tarihinden itibaren akdi faiz hesaplanmaktadır. Hesap Özeti Toplam Borcunun tamamının son ödeme tarihine kadar ödenmemesi ya da asgari tutarın altında bir ödeme yapılması durumunda ise, hesap kesim tarihi ile son ödeme tarihi arasında, son ödeme tarihindeki kalan hesap özeti borcu üzerinden akdi faiz, son ödeme tarihinden sonra ise “geciken (ödenmemiş) asgari tutar” üzerinden “gecikme faizi”, kalan “hesap özeti borcu” üzerinden de akdi faiz tahakkuk ettirilmektedir. Hesap özetinizde bildirilen faiz tutarı, hesap kesim tarihi itibariyle olup, bu tarihten sonrası için hesaplanacak faiz tutarı bir sonraki hesap özetiniz ile bildirilecektir. Nakit Çekme ve Alışveriş Faiz Oranına bu oran üzerinden hesaplanan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ile Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ilave edilmektedir.

G

Geri Ödeme Talimatı

Maximum Kart’ınızın TL hesap özeti borçları için vadesiz hesabınızdan isterseniz asgari ödeme tutarı, isterseniz toplam dönem borcu için otomatik geri ödeme talimatı vererek takip etmekten kurtulabilirsiniz. Son ödeme tarihinde vadesiz hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması halinde ve SOS (Sınırsız Otomatik Servis) talimatınız var ise yatırım hesabınızdaki Likit Fonlarınız bozularak kredi kartı ödeme talimatınız gerçekleştirilecektir. Geri ödeme talimatınızı Şubelerimiz, İnternet Şubemiz ve Telefon Şubemiz kanalıyla tanımlatabilirsiniz.

H

Hesap Kesim Tarihi

Hesap özetinizin düzenlendiği tarihi gösterir. Bu tarih, her ay için aynı gün olarak belirlenmektedir.

Hesap Özeti

Hesap kesim tarihinizi takip eden günden itibaren gelecek hesap kesim tarihine kadar kredi kartınıza yansıtılan tüm işlemlerin alacak ve borç kayıtlarının, toplam borcun ve ödenmesi gereken asgari tutarın gösterildiği işlem dökümüdür.

Hesap Özeti Borcu

Hesap kesim tarihine kadar Bankamıza ulaşan borç ve alacak işlemlerinizle devir bakiyenizin toplamıdır.


​K

Kredi Kartı

Sahip olduğu limit kadar borçlanmanıza izin veren, alışverişlerin POS cihazlarından ödenmesine ve Banka’ca sunulan hizmet kanallarından nakit çekilmesine imkân sağlayan ödeme aracıdır.

Kullanılabilir Müşteri Limiti

Tahsis edilen müşteri limitinden, her bir kart için hesap kesim tarihine kadar Bankamıza ulaşan işlemler ile taksitli alışveriş ve taksitli nakit avans işlemlerinden henüz vadesi gelmemiş taksitler toplamı ve verilen provizyonlar düşüldükten sonra kalan tutarı gösterir.

M

Maxinet (3D Secure)

Visa ve MasterCard tarafından geliştirilen bu sistem, internette güvenli alışveriş yaparak kartınızı sadece sizin kullanabilmeniz için ilave güvenlik sunmaktadır. Sistemin Visa kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına "Verified by Visa", MasterCard kredi kartı kullanımı için hazırlanan uygulamasına ise "SecureCode" isimleri verilmektedir. Güvenli alışveriş yapılan internet sitelerinde ödeme yapmak üzere butona bastığınızda yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada alışverişinize ait bilgilerle birlikte "Kişisel Güvence Mesajı" adı verilen size özel bilgiyi göreceksiniz. Bu sırada sistemimizde kayıtlı cep telefonunuza tek kullanımlık SMS bilgisi iletilecektir. Cep telefonunuza gelecek mesaj içeriğinde işlemi doğrulamakta kullanacağınız şifreniz ve şifrenin ait olduğu işlem kodu yer alacaktır. "Kişisel Güvence Mesajı" nın size ait olduğunu kontrol ettikten sonra bu şifreyle sisteme kendinizi tanıttığınızda işlem tamamlanacaktır. Siz şifre girişi yapmadan alışveriş tamamlanmaz. SMS ile gelen şifrenizi 3 dakika içinde kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde şifreniz geçersiz olacaktır. Şifrenin geçersiz olması halinde söz konusu ekrandan ikinci bir şifre daha isteyebileceksiniz. Bu şifrenin geçerlilik süresi ise 3 dakika olacaktır. Bir alışveriş işlemi esnasında, en fazla 3 farklı SMS talep edilebilecektir. Aynı şifrenin 3 defa hatalı girilmesi durumunda ise, işleminiz tamamlanamayacaktır.

MaxiPuan

Maximum Kart’ınızla yapacağınız alışverişlerde, işlem türüne ve işlemin yapıldığı işyerine göre değişen oranlarda MaxiPuan* kazanabilir, biriken MaxiPuanları Maximum üye işyerlerinde anında harcayabilirsiniz. Ek Kartlar da dahil olmak üzere, tüm kartların alışveriş işlemlerine ilişkin MaxiPuanları toplu olarak gösterilmektedir. Hesap kesim tarihi aynı olan birden fazla kredi kartınız varsa, hesap özetlerindeki MaxiPuanlarınız aynı olacaktır. *MaxiPuan kazanımı İş Bankası’nın belirlediği nitelikteki işlemler için söz konusu olmaktadır. Banka’nın Maximum üye kuruluşlarında geçerli olacak MaxiPuan oranlarında ön bildirim yapmaksızın değişiklik yapma veya kaldırma hakkı saklıdır. Kartın kullanıma kapatılması, yenilenmemesi, İş Bankası’nın sözleşmeyi feshetmesi halinde, Banka’nın birikmiş puanları karşılıksız silme hakkı saklıdır.

Müşteri Limiti

Tüm asıl ve farklı numaralı ek şahıs kredi kartlarıyla nakit çekme ve alışveriş işlemlerinde kullanılabilecek azami tutarı gösterir. Kart limitlerinin toplamı müşteri limitini aşabilir ancak kart bakiyelerinin toplamı müşteri limitini aşamaz.

N

Nakit Avans

Bankamatiklerde , üzerinde VISA/Mastercard logosu bulunan ATM'lerde, İnternet Şubesinden ya da şubelerden kredi kartınızı kullanarak anında nakit avans kullanabilirsiniz. Kullanılan nakit avans miktarı kredi kartı ve müşteri limitinizden düşülür. Faiz, nakit avans işlemini yaptığınız gün itibariyle işlemeye başlar. Nakit avans işlemlerinde ayrıca komisyon uygulanır.

NFC

Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication - NFC) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır.​


S

Son Kullanma Tarihi

Kartınız, üzerinde “Son Kullanım Tarihi” olarak belirtilen ayın son günü akşamına kadar geçerlidir.
Son Ödeme Tarihi
Hesap özetinde bildirilen borcunuzun ödenmesi gereken son tarihtir.

T

Taksitli Nakit Avans

Kredi kartınızın kullanılabilir nakit çekme limiti dahilinde, 5-12 ay vadede eşit taksitler halinde nakit avans çekilmesini sağlar. Taksitli Nakit Avans işlemlerinde günlük toplam limitler; İnternet Şubesinden ve Telefon Şubesinden yapılacak işlemlerde 15.000 TL ile sınırlıdır. Bankamatiklerden yapılacak Taksitli Nakit Avans işlemlerinde üst limit günlük para çekme limitine göre belirlenir. Tüm şubelerden, Bankamatiklerden, İnternet Şubesinden ve Telefon Şubesinden Taksitli Nakit Avans kullanılabilir. Taksitli Nakit Avans uygulamasında işlem ücreti alınmamaktadır.

Temassız Ödeme

Üzerinde temassız ödeme amblemi bulunan okuyucuların ya da şifre cihazlarının takılı olduğu ödeme noktalarında temassız özellikli Maximum Kart'la temassız ödeme yapılabilmektedir. Temassız özellikli kartınızla ödeme yapmak için kredi kartını okuyucuya yaklaştırmak yeterlidir. Kart okuyucuya gösterildiğinde karttaki bilgiler okunur ve o anda ödeme yapılmış olur. Şifresiz işlem yapabilmek için temassız işlem üst limiti her bir ödeme için 350 TL'dir. Gerçekleştirilen temassız işlemlerin toplamı 350 TL'ye ulaştığında kartla temassız ödeme yapmaya devam edebilmek için şifreyi kullanarak herhangi bir alışveriş yapılması ya da Bankamatiklerde şifreli bir işlem gerçekleştirilmesi yeterlidir.

Toplam Kart Limiti

Nakit çekme ve alışveriş işlemlerinde kullanılabilecek azami tutarı gösterir. Müşteri limitinin yanısıra kredi kartı limitleri de geçerli olacaktır. Diğer bir ifadeyle, müşteri limiti yeterli olduğu sürece, her bir kredi kartı ile yapılabilecek alışveriş ve nakit çekme işlemleri kredi kartı limiti kadar olabilecektir.

Ü

Üyelik Aidatı

Kredi kartları için verilen hizmetlerin eksiksiz olarak sürdürülebilmesi için deneyimli ve büyük bir personel kadrosuna, yüksek maliyetli teknolojik altyapıya ve oldukça kapsamlı bir operasyona ihtiyaç duyulmaktadır. Sadece Türkiye’de değil tüm dünyada standart bir uygulama olan kredi kartı üyelik aidatı, hem yasalar hem de kart hamilleriyle imzalanan sözleşmeler uyarınca yasal dayanağa sahiptir.