Maximum Mobil ile Android 5.0 ve üzeri işletim sistemine sahip ve NFC (Yakın Alan İletişimi)  uyumlu cep telefonunuzu kullanarak kredi kartınız yanınızda olmasa bile temassız ödeme yapabilirsiniz.​


NFC Nedir?


​NFC, “Near Field Communication" kavramının kısaltmasıdır ve Türkçe'de “yakın alan iletişimi" anlamına gelir. Esasen Wi-Fi ya da Bluetooth gibi bir çeşit kablosuz iletişim teknolojisi olan NFC; birkaç santimetrelik mesafelerde NFC özelliği bulunan iki cihaz arasında veri iletimi / bilgi transferi gerçekleştirilmesini sağlar.

NFC ile Ödeme Nedir? ​

NFC özelliğine sahip bir akıllı cihazın (cep telefonu, saat vb.) yine NFC özelliğine sahip bir POS cihazına yakınlaştırılarak ödeme yapılması “NFC ile Ödeme" ya da “Mobil Temassız Ödeme" olarak adlandırılmaktadır.

NFC ile Ödeme (Mobil Temassız Ödeme) Nasıl Yapılır? Ödeme Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekmektedir?

Bu yöntemle ödeme yapmak isteyen müşterilerimizin NFC teknolojisini destekleyen bir cihaza sahip olması gerekmektedir. Günümüzde İşCep gibi bankacılık uygulamalarının yüklendiği Android 5.0 ve üzeri işletim sistemine sahip akıllı telefonların çoğunda NFC özelliği bulunmakla birlikte; ilgili telefonun NFC özelliğine sahip olup olmadığı “ayarlar" menüsü üzerinden kontrol edilebilmektedir.

NFC ile ödeme (mobil temassız ödeme) yapmak isteyen müşterilerimiz, NFC ile ödeme işlemlerinde kullanmayı tercih ettikleri Bankamatik kartının ya da kredi kartının NFC ile ödeme özelliğini aktif hale getirmelidir. Bu işlem İşCep ya da Maximum Mobil uygulamalarımız aracılığıyla yapılabilmektedir. NFC ile ödeme işlemi için yalnızca bir adet kart seçilebileceğinden ötürü birden fazla karta sahip olan müşterilerimiz, NFC ile ödeme işlemlerinde öncelikli olarak kullanmak istedikleri Bankamatik kartını ya da kredi kartını “varsayılan" olarak belirlemelidir.

Bu tanımlamalar yapıldıktan sonra cep telefonu NFC ile ödemeye hazır hale gelmektedir. NFC özelliği açık olduğu sürece, ödeme esnasında cep telefonunun POS cihazına yakınlaştırılması ve çok kısa bir süre (yaklaşık bir iki saniye kadar) beklenmesi yeterlidir. Telefonun ekranı kapalı olsa dahi ödeme işlemi yapılabilmektedir. 750 TL ve altındaki ödemeler şifre tuşlamaya gerek olmadan, 750 TL üzerindeki ödemeler ise POS cihazı üzerinden kart şifresi girilerek gerçekleştirilebilir.

TROY markalı kartlarda NFC ile ödeme (mobil temassız ödeme) özelliği bulunmamaktadır.

NFC ile Ödeme (Mobil Temassız Ödeme) Yapmanın Avantajları Nelerdir?

NFC ile ödeme kullanıcılarına fiziksel bir kart kullanmadan, cep telefonları aracılığıyla hızlı ve pratik bir şekilde ödeme yapma imkanı sunar.

Ayrıca müşterilerimiz mobil temassız ödeme işlemlerine özel olarak düzenlenen kampanyalarımıza katılarak, yapacakları alışverişlerden MaxiPuan kazanma fırsatını da yakalayabilecektir.

Tüm cep telefonları ile “NFC ile ödeme (mobil temassız ödeme)" yapılabiliyor mu?

Hayır. Mobil temassız ödemeler Android 5.0 ve üzeri işletim sistemine sahip, NFC özelliği bulunan cep telefonları ile yapılabilmektedir. Halihazırda IOS işletim sistemine sahip telefonlarla NFC ile ödeme yapma imkanı bulunmamaktadır.

“NFC ile ödeme" ve “temassız ödeme" aynı işlem midir?

Hayır. NFC ile ödeme (mobil temassız ödeme), cep telefonunun POS cihazına yakınlaştırılması ile ödeme yapılması işlemidir. NFC ile ödeme işleminde fiziki olarak kart kullanımına gerek yoktur, ödeme işlemi cep telefonu ile gerçekleştirilir. Temassız ödeme (temassız işlem) işleminde ise kredi kartı POS cihazına yakınlaştırılarak ödeme yapılır.


Hangi telefonlarda NFC özelliği bulunmaktadır?


Telefonlarınızın ayarlar menüsünde yer alan bağlantılar kısmından telefonunuzun NFC özelliğinin bulunup bulunmadığı kontrol edebilirsiniz.